Beneath The Pyramid (Judge of Egypt, #1) by Christian Jacq


Beneath The Pyramid (Judge of Egypt, #1)
Title : Beneath The Pyramid (Judge of Egypt, #1)
Author :
Rating :
ISBN : 0671017985
ISBN-10 : 9780671017989
Language : English
Format Type : Paperback
Number of Pages : 384
Publication : First published January 1, 1993

This is the first book in The Judge of Egypt trilogy. An Ancient Egyptian police procedural takes place during the reign of Ramses the Great and an incorruptible novice judge, Pazair, is called to Memphis to investigate the mysterious deaths of five guards standing watch over the sphinx at Giza.


Beneath The Pyramid (Judge of Egypt, #1) Reviews


  • Aurélie

    Happée direct dans ce roman, par l'intrigue bien menée mais aussi les personnages bien écrits (même les secondaires), voire très attachants pour certains, à commencer par le héros.

  • Katka Olajcová

    Úúúú. Napínavé čítanie.
    Hlavným hrdinom je mladučký sudca Paser (Paser má len 21??? To meno sa mi viaže k 50ročnému úradníkovi a teraz si tam musím predstaviť hnedovlasého, zelenookého mladého, múdreho a spravodlivého chlapa... ok, to nebude ťažké (slint)), ktorý verí k spravodlivosť a pri jej dosahovaní sa nezastaví pred ničím. A, chudák, toho musel aj veľa preskákať. Všetci spriahnutí so všetkými, nikto sa nechce namáhať riešiť niečo viac, aby si neohrozil svoje teplé miestečko. Rozhodne nemá ľahký život.
    Proti Paserovi stoja takmer všetci. Zubár Kadaš, ktorý si myslí, že jeho chapnúce ruky zachránia nové nástroje z nebeského železa (hahaha), obchodník Denes s manželkou Nenofar, ktorí si myslia, že im patria všetky obchody a môžu si robiť, čo chcú, policajt Mentmoze, ktorý už len z princípu neurobí nič, čo by mohlo ohroziť jeho kariéru a ku koncu aj lekár Nebamon, ktorý sa mu snaží pomstiť za to, že neukončil Neferetininu lekársku prax.
    A ešte je tu Beltran, výrobca prvotriednych papyrusov. Mám z neho zmiešané pocity. Na začiatku totiž stretávame ženu, ktorá chce ísť k Nebamonovi na plastiku (som nevedela, že toto Egypťania dokázali), lebo jej muž tvrdí, že je škaredá. Až neskôr sa dozvedáme, že je to Silkis, Beltranova manželka. Takže sympatie na mojej miske váh idú dolu, ALE zdá sa byť čestný a pomáha Paserovi, ako sa dá, nestrpí nespravodlivosť, tak musí byť dobrý, nie? Toto je prvýkrát, kedy som pri nejakej Jacqovej postave na vážkach. Väčšinou sú postavy buď dobré, alebo zlé, ale táto je niečo medzi. Tak uvidíme, ako to s ním skončí.
    Paser má, našťastie, aj priateľov. Doprevádza ho, nazvime to, policajná sila Kem a jeho šialená opica. Potom sú tu ešte Jarot, súdny zapisovateľ, ktorý mi už len svojim dýchaním lezie na nervy, Branir, učiteľ, bývalý lekár, mudrc, ktorého, bohužiaľ, zastihol nečakaný koniec, z ktorého som sa stále nespamätala a Suti, vojenský hrdina a Paserov kamarát, človek prchkej povahy, ale náruživosti väčšej ako Mount Everest.
    A, samozrejme, nesmieme zabudnúť na krásnu, mladú a nadanú lekárku Neferet, ktorú šikanuje hlavný lekár Nebamon, a do ktorej sa nám Paser hneď zaľúbi a, čo je podľa mňa v Jacqove dielach šokujúce, ona mu lásku hneď neopätuje. ČOŽE?! Čakala som takmer celú knihu, kedy sa tí dvaja dajú dokopy a ona mu nakoniec zabije, že sa ho naučí ľúbiť? WHAT?! Žena! Sa spamätaj! Jediné, čo ju zachránilo, je, že si na konci uvedomila, ako veľmi ho miluje. Hoci to bolo trochu odveci.
    Nakoľko som len prednedávnom dočítala pentalógiu Ramzes a toto sa odohráva za jeho vlády, zaujala ma istá zmena mien. Myslím, že Neferet ostala, ale z Malfiho je tu Adafi a z Mathor Chattuša. Veľmi zaujímavé. A keď sme pri menách. Kemova opica sa volá Zabiják (ako Ramzesov lev) a Paserov osol sa volá Severný vietor (ako osol v Strome života alebo v Pisárovi).
    Neviem, aký časový rozsah prešiel medzi napísaním Ramzesa a Egyptského sudcu, ale vidieť tu výrazné zlepšenie. A neskáču tu na mňa každú chvíľu rečnícke otázky, na ktoré nikto neodpovedá. Zároveň ma fascinuje detailnosť pri opisovaní postupov výroby liekov. Je to až brilantné, ako si to Jacq naštudoval (alebo ako to vie, šak je to egyptológ). Niekedy sú dialógy nelogické, ale, pff, človek nemôže mať všetko.
    Teším sa na pokračovanie.

  • Gregory Mele

    An interesting book that gives readers a deep dive into New Kingdom Egypt under its most famous Pharoah, Ramses II.

    Charting the adventure of young, idealistic judge who stumbles into events far beyond his authority or ability to handle, this is set up like an historical murder-mystery but is really a political thriller; this first volume of the Judge of Egypt trilogy ends on a cliff-hanger, making it clear that there is a single, over-arching plot.

    Jacq is a PhD Egyptologist, and his novel is filled little details of daily life (and sometimes footnotes that give extra little insights!) without bogging down in exposition. His Egypt feels both real and relatable and yet at times utterly alien. Characterization and dialogue are a bit trickier, however. The former may be a factor of translation -- Jacq writes in French -- but the former is on him. Pazair, the young judge, is likable enough but other than his love for the young doctor Neferet, he is a bit inscrutable. Far more relatable, and likable, are both Neferet herself, Suti -- the hot-headed, sex-obsessed, scribe-turned-charioteer, and Pazair's secretary, a father who dotes on his young daughter and her (to his mind) future career as a temple dancer, and is constantly finding reasons to ditch out of work for various family events.

    It's an interesting little world, and while the scene transitions and slightly stilted dialogue are sometimes glaring, I am enjoying the idea of a dogged judge, his noseless, Nubian bodyguard and watch-baboon (no really), donkey, dog and boon companions trying to uncover a plot to destroy Pharoah himself. It will be interesting to see where this goes.

  • Giovanna

    DNF at 44%

    Yes, the writing is better than the Ramses’ novels, (a fact that caught me by surprise since this trilogy was written before the ramses’ saga…shouldn't you improve by time? no? sorry, my bad) but honestly it would have been hard to do worse.
    The dialogues continue to be like a theatrical script ... indeed, even worse since there the authors write in two lines what emotionally feels the character have to express, here nothing at all... embarrassing.
    If in Ramses the thing that made me turn up my nose were the obscene descriptions, here there are no descriptions at all. And perhaps in a certain way it is better this way, better to avoid describing people if you are unable to do so.
    Oh no, wait. We have a description, unfortunately the only description that I had the misfortune to read was the one of a female character (and what else could I expect? He could not describe the environment or an animal? I would have definitely preferred it) the author considers it important to describe the female body…more precisely he focuses mainly on the girl's breasts ... chilling.
    As for the plot, nothing had happened yet and I had reached the eighteenth chapter. I don't want to waste my time with a book that doesn't deserve it.
    This was my last attempt with this author, I gave up. It is not suitable for me.

  • Francesca Mascari

    Christian Jacq con una scrittura semplice e scorrevole riesce a trasmettere una chiara immagine di quella che era la vita nell'Antico Egitto, ai tempi del faraone Ramses. Con una narrazione lenta (che a volte fa desiderare qualcosa di più movimentato) il lettore si trova ad assaporare usi e costumi di quella incredibile civiltà. La lentezza così si trasforma da fattore negativo a caratteristica importante senza la quale forse l'ambientazione perderebbe credibilità.
    Mentre leggevo mi sembrava di vedere la dottoressa Neferet preparare intrugli alle erbe per curare i suoi malati, il giudice Pazair passeggiare sulla riva del fiume insieme al suo cane Bravo, Suti assaporare le sue conquiste erotiche... Immaginavo il calore del sole pomeridiano, i colori caldi del tramonto e il cielo stellato in una notte silenziosa.
    Per chi ama la culture degli egizi, questo romanzo è una finestra su quel mondo!
    La trama inoltre è piacevolmente ingarbugliata, e nonostante manchi il fattore adrenalinico, stimola il lettore a proseguire nella lettura. I personaggi sono ben caratterizzati anche se scarse le descrizioni fisiche.
    Il finale...beh quello mi ha sorpresa tantissimo! :D

    Quattro stelle meritate, secondo la mia opinione, perchè ho voglia di leggere il seguito!

  • Rosaria Sgarlata

    Ho terminato di leggere il primo capitolo della trilogia intitolata Il romanzo della Piramide, L’inferno del giudice. Per quel che mi riguarda ho trovato la lettura piacevole ma lenta, i dialoghi talvolta mi son sembrati forzati con quei botta e risposta tipici della nostra era.

    Da amante degli antici Egizi e della storia in generale ho apprezzato i riferimenti storici, la descrizione delle piramidi che restano ancora un mistero per il genere umano e la descrizione della vita e dell’economia ai tempi del regno di Ramses. Jacq ancora una volta ha fatto un ottimo sfoggio dei propri studi e delle proprie competenze.

    Da ottimo scrittore Jacq ha saputo dosare con parsimonia le azioni dei protagonisti assestando solo sul finale un degno colpo di scena che ovviamente ti fa venire voglia di prendere in mano subito il secondo capitolo per sapere cosa ancora dovrà succedere.

    Parlando dei personaggi invece devo dire che Jacq è stato bravissimo a farmi entrare in sintonia con loro. In alcuni passaggi avrei desiderato essere in riva al mare con Pazair e il suo fidato Bravo, solo per sentirne l’odore o solo per poter guardare l’orizzonte africano.

  • Lesley-anne Brewster

    Historical murder mysteries are my favourite leisure reads, and this one - the first book of a trilogy - is a wonderful example. It has an admirable hero, an intricate plot, and scope for speculation. The author is an Archaeologist and an Egyptologist, so is able to immerse the reader in a 'world' that feels authentic; a world in which magic and ritual play a central role, and murder impacts upon the harmony of society as a whole.

  • Monique

    Lu dans une autre édition: Plon, --. L'auteur, égyptologue, a écrit plusieurs romans qui se veulent une illustration de la façon de vivre à l'époque des pharaons. La dimension didactique nuit pour moi à l'intérêt, d'autant plus qu'elle n'est pas compensée par une grande valeur littéraire. Je persiste cependant, vu mon intérêt général pour ce thème.

  • Sonia

    Jacq no me gusta como novelista, sus diálogos son mínimos y las tramas flojitas, pero la ambientación es sublime, respiras Egipto antiguo a cada página.

  • José Ramón

    Una de esa nóvelas históricas que siempre me ha encantado. La he leído con mucho interés, y reconozco que me llevo a disfrutar de Christian Jacq en toda la trilogia.

  • Sam

    Hola!

    Reconozco que el libro se me ha hecho lento. No tanto que la historia avance despacio, sino que me costaba continuar con ella. El prólogo es bastante potente, pero luego la acción disminuye. Quizá es porque no estoy acostumbrada a este tipo de novelas, pero me daba la sensación de que la tensión se perdía y luego había intentos de recuperarla; más fluctuante que equilibrado.

    Otro factor que ha influido en su contra ha sido la narración. Se nota que el autor sabe de lo que habla en cuanto al tema egipcio antiguo (al menos, desde mi lego punto de vista... Vale, lo he buscado, es egiptólogo; todo bien, Sam, todo bien), pero no encontraba ese equilibrio entre explicación y narración y diálogos y acción. Como si fuera a saltos. A veces un estilo muy austero, otras profuso en explicaciones. La ausencia de referencias en el paso del tiempo ha hecho que, o bien a él se le ha colado algo, o a mí hay líneas temporales que no me encajan... Y, por último (creo) aunque refleja los pensamientos de algunos personajes, no llega a hacerlo de una forma que te permita identificarte con ellos o empatizar; quizá porque en ocasiones los veía más como caricaturas que como seres de tres dimensiones: está el sabio, el tenaz, la manipuladora, la mujer objeto/fuente de deseo, la madre, el vago, el subordinado... Pero esto es algo absolutamente relativo, que conste. Como en todo, que a mí no me termine de enganchar o me haya dejado un poco fría no quiere decir que a otres no les haga devorar las páginas.

    Para acabar con las pegas: la relación amorosa (cuyo único papel parece ser que el protagonista tenga un interés romántico que no le deja vivir, y que otro por ahí, al no ser correspondido, quiera hacerle la vida imposible a la chica; bueno, y para hablar de amores, el amigo, donjuán donde los haya, capaz de hacer que cualquier dama le confíe sus secretos, incluso con riesgo de muerte), las erratas y algunas actitudes de ¿en serio?

    También tiene cosas buenas. Los distintos puntos de vista dan variedad y refleja bien distintos aspectos de la vida egipcia y sus variedades. No se queda en el juez, sin más; se mueve por distintas clases sociales, acompañas al ejército, comerciantes, visita pueblos más o menos alejados y personas de distintas nacionalidades... Para quienes les guste resolver intrigas, está bien planteado (aunque es uno de tres, no sé cómo continuará la trilogía). Y está lleno de pequeños detalles que seguro que harán los deleites de quienes les guste el Antiguo Egipto.

    En resumen: un libro con una ambientación excepcional, una acción fluctuante y, para mi gusto, personajes planos.

  • Sylvia

    I'm not giving it one star because I finished it and the plot was vaguely interesting. Plus I'm a sucker for Ancient Egypt. I read it quickly on the beach. But good lord. Awful, unnatural dialogue, flat characters, and no transitions between passages and in conversations as well. The translation smacks of the original French... lot's of awkwardly worded phrases that came straight from French. Two glaring examples: "they have always given complete satisfaction", "he enabled us to win" and things along those lines. (I'm a translator and these are formulations that I avoid because they sound so awkward and clunky!!) But the original writing is pretty darn awful, too. I left the book at my hotel as I was leaving. Definitely won't be reading the other two.

    I'll leave you with a rather laughable bit of dialogue:
    "She said, 'You're very persuasive, Suti. I can feel a gentle heat rising up within me, and I'd love to share it with you.'
    'How could I refuse an invitation like that?'"

  • Agnes

    It's been a long while since I read those books, but I must admit I was very disappointed. I hope, since they're written by a specialist of that time period, that I would get a story which would give me lots of information while entertaining me. I worked my way through all books of the series, but felt and still feel no wish to read anything else by this author.
    What vexed me particularly was the way we kept being fed the same information repeatedly, which made me feel like the author thought I was too stupid to remember he'd told me the same thing just a few pages before. I do not appreciate being made to feel like I'm an idiot by anyone, and that certainly destroyed whatever enjoyment I might have gotten from this work.

  • Squirrels_day

    La verdad es que me ha decepcionado un poco este libro...No me ha gustado cómo estaba escrito, no sé si es que es más antiguo pero no estaba cómoda leyendo.

    Además la historia se me ha hecho demasiado lenta, no parecía que arrancaba y no me he enterado de la mitad de las deducciones. No sé si me leeré el resto de libros de la saga, pero si es que sí tendré que pasar un tiempo hasta que lo retome.

  • Tenshi_books

    C'était vraiment une super bonne lecture. Le style est direct mais très poétique, on est baigné dans l'Égypte antique du temps de Ramsès II. J'avais des doutes quant au juge Pazair, le perso principal, mais c'est vraiment quelqu'un de bien qui ne cherche qu'à vivre le plus dignement et le plus en accord possible avec ses croyances. Il défend le bien de l'Égypte avant tout. Les enquêtes se multiplient et j'avoue être très impatiente de lire la suite

  • Danilo Lipisk

    It was the first Christian Jacq book that I read and I did not like it, it was not exciting, I don´t know what exactly bothered me in the dialogues, to me it was very poor, the story is kind of a "airport romance/suspense" book. I expected to acquire more knowledge about Ancient Egyptian History but I got only some curiosities...

    I have more two of the Judge of Egypt Series... I will try another one, perhaps the next will be a bit better

  • Lili Aurelie

    Je n’avais jamais lu cet auteur, et ce roman ne m’a pas déçue. Même si on n’échappe pas à quelques passages assez manichéens, il est bien construit et avec une juste dose d’égyptologie (on évite la leçon d’histoire), ce qui maintient l’attention du lecteur tout au long de cette enquête se déroulant sous le règne de ramses II. Ça me donne donc très envie de lire la suite de cette trilogie !

  • Xabi1990

    7/10. Media de los 4 libros leídos del autor : 7/10.
    Al abrigo de las novelas sobre Egipto decidí iniciarme con el reputado Jacq y el resultado fue bueno pero no maravilloso. No recuerdo cuando leí "Sinuhe el epipcio" de Waltari, pero creo recordar que me impactó más que esta.

  • Quetzal Daniel Beltzasar

    es un placer leer capítulo tras capítulo, descubrir poco a poco el misterio que envuelve la trama, terminar con un final abierto para que el lector haga sus propias deducciones. un final trágico y a la vez lleno de esperanza.

  • Víctor

    El cuerpo de un hombre es más grande que un granero de trigo, está lleno de innumerables respuestas. La palabra dada no puede recuperarse. Si se cede a la mentira aunque solo sea por el grosor de una uña, la justicia ya no reina. Un solo día de negligencia es una catástrofe

  • Aletta

    Vakantieboek om Frans op te halen, leest lekker weg